Elektromotor COBRA 44i

Lodní elektromotor OMICRON COBRA vyráběný v ČR. Elektromotor s vestavěným indikátorem nabití akumulátoru.

Elektromotor COBRA 44i
Cena: 6 990 Kč

Lodní elektromotor COBRA vyniká extra-nízkou spotřebou elektrické energie a ve třídě 12V motorů patří k nejsilnějším.

Elektromotor se ovládá a řídí teleskopickou otočnou rukojetí, která má integrovaný volič 5 dopředných a 2 zpětných rychlostí. Lze nastavit úhel a hloubku ponoru, jednoduchým stiskem tlačítka motor vyklopíte z vody.

Lodní elektromotor COBRA je vyjímečně jednoduchý, klidný, tichý a bezpečný. Označení elektromotorů COBRA obsahují v sobě číselnou hodnotu, která udává tah v librách, například COBRA 54 má tah na vrtuli 54 lbs. ( 1lbs = 0,48Kg ).Předpokladem maximálního využití tohoto tahu a tím docílení i největší rychlosti je ideální umístění a nastavení motoru na vašem člunu. To znamená aby se vrtule nedostávala nad hladinu a pokud možno osa otáčení vrtule byla rovnoběžná s pohybem lodi. Na pohon motoru stačí jedna 12V baterie. * počet rychlostí vpřed: 5 * počet rychlostí vzad: 2.

 

Technické parametry:

  • max. tah: 44 Lbs
  • napáj. napětí: 12 V
  • počet rychlostí: 5/2
  • pro čluny do: 1 350 kg
  • odběr na 5. stupeň: 42 A
  • hmotnost motoru: 9,5 kg
  • délka nohy: 1,05 m

Fotogalerie

Jak vybrat elektromotor

U lodních elektromotorů nás zajímají především tyto parametry:

Napájecí napětí: Pro menší čluny se používá 12 voltů, pro čluny delší než 6 m 24 V (2x 12V baterie) nebo 36 V.

Tah motoru: Tah se udává nejčastěji v librách (lb). Výkon motoru je třeba vybírat podle velikosti a hmotnosti lodě a podmínek za jakých budeme jezdit - při nedostatečném výkonu bude jízda proti větru, vlnám nebo proudu řeky nemožná. Větší tažná síla motoru nemusí znamenat vyšší rychlost. Rychlost a akcelerace lodi záleží na tahu motoru a velikosti vrtule. Lodní elektromotory MINN KOTA dosahují maximální rychlosti 8 km/h. S malým člunem za ideálních podmínek dosáhnete této rychlosti i se slabším elektromotorem. Velké čluny nebo težké podmínky vyžadují výkonné motory. 

Délka nohy: Správná délka nohy zajistí ideální umístění a výkon motoru. Optimální délka nohy je 50 až 70 cm (20" až 26") více než vzdálenost horního okraje zrcadla od vodní hladiny.

Spotřeba lodního elektromotoru

Obecně spotřena lodního elektromotoru odpovída 1 ampér na 1 libru výkonu elektromotoru. Přibližnou dobu provozu lodního elektromotoru můžeme spočítat pokud známe spotřebu (A) a kapacitu baterie (Ah). Například pro 100 Ah, 12 V baterii a 12 V lodní elektromotor s odběrem 30 A na nejvyšší rychlostní stupeň spočítáme: 100 x 0.85 / 30 = 2,83 hod. Na maximální výkon bude doba provozu necelé 3 hodiny. Pokud však pojedem na nejnižší rychlostní stupeň, odběr bude 5 A, stejná baterie nám vydrží na 17 hodin provozu.
 

Výběr baterie

K napájení lodních elektromotorů se používají trakční (cyklické) baterie. Trakční baterie, díky své cyklické odolnosti, vydrží oproti běžným autobateriím mnohem větší zátěž a také delší dobu v provozu. Životnost baterie prodloužíte včasným dobitím baterie po každém použití.

 

© 2012

water wave by arEa50oNe